JAROSLAV BAZALA a jeho tři dekády s logistikou

Ahoj Jaroslave, 

asi jsem měl první rozhovor na web KLA udělat s Tebou, protože jsi jedním ze zakládajících členů Komory (dokonce No. 1), ale určitě mi promineš, že jsem dal přednost benjamínkovi Maxovi. Ten by mi dal, kdyby zjistil, že mu pořád říkám benjamínku, což se asi stane, až si to přečte :-) V této divné době, ještě se k ní dostaneme, realizujeme rozhovor on-line, tak aspoň fotka z obrazovky.

Ale Teď už k tvojí cestě k logistice nebo možná spíše logistikou. Kdy ses poprvé potkal s logistikou a dostal jsi nápad, že tě bude logistika provázet životem a stane se tvým nejen koníčkem, ale i chlebem?

Jako projektant automatizovaných systémů pro řízení výroby (obor, který jsem studoval) jsem po otevření hranic v roce 1990 zjistil, že řízení materiálových toků ve firmě i mimo ni se nazývá LOGISTIKA. 

„Drze“ jsem založil firmu SANPRO s podtitulem Logistics House a když v roce 1993 přijeli do Ostravy Holanďané a pídili se po někom, kdo se hlásí k logistice, našli si mě. Byl jsem tehdy prostě „jednooký mezi slepými králem“ ;-)

Co k tomu říci, dobrá příležitost.

Jo měl jsem pak jedinečnou šanci se od nich (a hlavně u nich) učit, a tak vznikla společnost PQL poradenství pro kvalitu a logistiku, s.r.o. Ta je dnes mateřskou společností vůči Logistické akademii. 

Musím ještě dodat, že v mém „učení se logistice“ sehrál klíčovou roli Holanďan, který dlouho žil a podnikal v ČR. Jeho jméno je Pieter C.W. Vos (mnozí si jej budou pamatovat z Logistics Ride 2015 a 2016).

Jardo pomatuješ si, kdy jsme se poprvé potkali my dva?

Jak by ne – bylo to v roce 2002 v Kofole … ale to se vlastně jmenovala Santa nápoje! 

Na to první jednání v Krnově s Tebou a majiteli v tričkách a džínsách (a já v kravatě) nikdy nezapomenu ;-)

To jo, je to skoro symbolické 2002 a teď je 2020. Ještě navíc jsem našel smlouvu na provedení logistického auditu a má říjnový datum. Sám na sebe, co by šéf logistiky, jsem si pozval audit a zdá se, že jsme to vymysleli dobře :-) 

Hele to nemůže být náhoda, že spolu teď děláme rozhovor :-) A ta trička a džínsy, jo jo to byla doba, co? Mimochodem, ve stejném roce se Kofole podařilo koupit obchodní známku Kofola. Tolik vody uteklo a já jsem ti možná ani nepoděkoval, že jsi to ty, kdo mě přitáhl k logistice jako vědě a umění :-). Ty jsi totiž byl i u mého „ántré“ do PST CLC, protože jsi mě seznámil s Mirkem Bradnou. Do PST vedla moje cesta z Kofoly v roce 2006.

Můžeme prosím jenom krátce ještě do retrospektivy? Jak přišel nápad Komory logistických auditorů, která vznikla v roce 2003, mimochodem stejném, kdy vznikla ikonická reklama na Kofolu s prasátkem? 

Předpokládám však, že už nějakou dobu před tím se Tobě a ostatním zakládajícím členům musela myšlenka převalovat v hlavě?

Ano, převalovala …. No a pak, měl jsem nějaké školení v Bratislavě a účastnil se ho jakýsi vyšší úředník z ministerstva dopravy.  

Hovořil jsem mimo jiné i o logistickém auditu, jako nástroji logistického poradenství. O přestávce za mnou přišel (byl to už starší pán) a zeptal se mně, jestli už k těm auditům máme nějakou instituci.

Když jsem mu oznámil, že o tom zatím jen uvažujeme, poznamenal: „Možno ďalší šiesti o tom dnes taktiež uvažujú - hýbnite zadkom a založte tu inštitúciu hneď zajtra.“ 

(poznámka „redaktora“ - revizi textu ve Slovenštině provedla naše ředitelka Logistické akademie Dominika)

No a já jsem ihned po návratu z Bratislavy kontaktoval Radka Davida a Michala Koláčka a KLA byla na světě do týdne!

Takže by se dalo říci, že „bolo treba to zrobit, tak jste to zrobili, a já dodávám, vďaka Vám.“ Ale už budeme mluvit česky, co Ty na to? Dominika nám to určitě promine.:-)

Komora je sdružení auditorů, kteří se snaží posouvat logistiku ke světlejším zítřkům, že to tak je, nebo?

Nebo ty zítřky (ať už světlejší nebo ne) logisticky podpořit. Rozvoj logistiky je dramatický a vlastně dost vzrušující. Kdybych měl říct, co členy KLA nejvíce spojuje, tak myslím, že je to určitá zamilovanost do logistiky a potřeba se navzájem sdílet a jeden od druhého se učit.

To jsi řekl moc pěkně, zamilovanost do logistiky a potřeba sdílení. Já si cením i tu chuť sdílet, to dnes není úplně samozřejmě. Však víš, utajení a hlavně vlastní business!!

Jelikož při auditech lze velmi často identifikovat různé nešvary, nedostatky, tak Tě napadlo založit Logistickou akademii pro zvýšení povědomí o logistice? Nebo ta pohnutka byla jiná. No a kdy k tomu vlastně došlo?

Došlo k tomu v roce 2008 a to rozhodnutí chvíli zrálo. 

Před tím jsem já i ostatní kolegové školili pro různé vzdělávací agentury, které si zařadili logistiku mezi „milion“ dalších témat, protože to bylo in a existoval reálný zájem.

Poptávku po specializovaném vzdělávání logistických znalostí a dovedností jsem tehdy začal vnímat jako takovou sílící potřebu logistické odborné veřejnosti (vlastně trochu komunita) získat konkrétní vědomosti právě o logistice jako oboru. Speciální logistické jiskření bylo natolik silné, že došlo k rozhodnutí vytvořit vzdělávací platformu jen pro ně, tedy logistickou komunitu. 

Navíc tu už byla Komora, jako nejlepší akreditační orgán. Musím ještě doplnit, že tento proces významně akceleroval prof. Radim Lenort z Vysoké školy Báňské TU Ostrava a prof. Dušan Malindžák z Technické univerzity Košice. Patří jim za to dík!

Tak to určitě :-), ale dík patří hlavně Tobě, že jsi do toho šel a už 12 let tu logistickou vzdělávací „káru“ táhneš svojí neutuchající energií. Dneska už ti pomáhá také zkušený tým. O Dominice už zmínka byla, ale je tu i Kateřina, Tereza a parta zkušených lektorů, dílem také členů KLA. To mi přijde jako pěkné propojení.

Jo a tady ti chci zase poděkovat, že mám šanci podílet se na běhu logistické akademie jako lektor a to už skoro 10 let, uf to to letí. K tomu si mě vloni poctil pozicí vicepresidenta pro vzdělávání, čehož si nesmírně vážím a je to pro mě velký závazek.

Pomalu se dostáváme do roku 2020, který je nejen pro logistiku, hodně zvláštní a mimořádný. Nechci se Tě ptát co Covid-19 a jaký na to máš názor, ale samozřejmě se asi vyjádříš.  Snaž se být pozitivní (tedy myšlenkově samozřejmě), což je ti vlastní, tak to snad nebude problém.

Pozitivní je nejméně jedna zřejmá věc  -  logistiky (a tím i logistiků) je třeba za časů dobrých i zlých! 

V „krizové logistice“ pak dojde k pravému prověření našich schopností jak logistických, tak i lidských.

V letošním roce, pokud se oprostím od všeho kolem (což sice asi nejde úplně jednoduše) a vezmu jen logistiku, mě osobně rezonují dvě akce. Profesní setkání logistiků 2020 on-line verze, ale především prozatím poslední „skupinová“ of-line logistická konference „nekonference“ Logistics Ride v Ostravě.  Tak trochu vím, jaký to byl nápor na nervovou soustavu týmu Logistické akademie, ale můžeš nám to dát z první linie? Byla to jízda co?

Ano, byla a přitom jsme měli obavy, jak takové rouškové setkání může dopadnout a zda se vůbec uskuteční!? 

Nakonec musím říct, že tuto akci logistický pánbůh skutečně políbil, neb se uskutečnila ne „za pět minut dvanáct“ ale prostě „ve dvanáct“. 

Všichni příchozí to tak vnímali a přinesli si tím pádem dobrou náladu a nadšení sebou. Na místě se pak všechno sečetlo a atmosféra byla víc než skvělá!!!

Jardo díky za tvůj čas a ještě jednou díky, že jsi mi ukázal kouzlo a umění logistiky.

 

Taky dík a pěkný den

 

I Tobě bezva den :-)

Zakládajícího člena Komory logistických auditorů a prezidenta Logistické akademie Jaroslava Bazalu vyzpovídal Rudolf Malý.

zpět na seznam článků


Související členové