Nové trendy ve světě skladové logistiky

Konkurence nikdy nespí, zákazníci jsou stále náročnější a skladovou logistiku je proto potřeba udržovat na vysoké úrovni. Na základě toho se na poli logistiky neustále objevují inovativní prvky a metody. Pomáhají usnadnit manipulaci s materiálem a zjednodušit procesy. Již téměř samozřejmostí je snižování objemů zboží a materiálů ve skladech za účelem snížení nároků na prostory a tedy i nájmy, množství pracovníků aj. My se nyní podíváme na některé nové trendy, které se objevily v roce 2017 nebo ty, které se hojně využívají z let předchozích.

Metoda chaotického skladování

To je metoda skladování, kterou lze ušetřit spousta místa. Objemy ve skladu nemají své pevné místo a jejich pozice se mění a optimalizuje podle situace. Kdežto při pevném rozmístění zásob je pro každý typ produktu nastaveno speciální místo, a tím se plocha skladu značně rozšiřuje. Metodou chaotického skladování lze ušetřit až 1/3 skladových prostor. Ač slovo „chaotický“ nezní příliš líbivě, věříme, že je to jedna z cest, jak dosáhnout skutečně efektivní optimalizace skladování.

Růst skladů do výšky

Sklady budou v budoucnosti stále více směřovat do výšky než do šířky a bude uplatňována vyšší hustota skladování. Hustota zalidnění v městech se zvyšuje a je zcela běžné, že lidé žijí a pracují v mnohopatrových budovách i mrakodrapech. Ušetřit co nejvíce místa je potřeba i v rámci skladování, a proto se stále častěji setkáváme s vertikálním skladovacím systémem. Sekundárním faktorem, který přispívá ke zvyšujícímu se zájmu právě o vertikální sklady, je nedostatek vhodných pozemků a růst jejich cen.

Autonomní kamiony

Autonomní kamiony jsou nedalekou budoucností, která pomůže s problémem v podobě nedostatku řidičů z povolání. Autonomní jízda navíc zvýší bezpečnost na silnicích (mikrospánek, únava a zdravotní problémy jsou příčinou častých nehod), optimalizované řízení zkrátí přepravní časy, sníží spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého o zhruba 15 %, vzniknou úspory v podobě mezd řidičům a navíc nemusí nákladní automobil bez řidiče dodržovat bezpečnostní přestávky k odpočinku. Řada světových automobilek i technologických společností „samořídící“ vozidla intenzivně testuje a realizuje různé pilotní projekty. Sofistikované technologie pro autonomní jízdu jsou v zásadě připraveny, zbývá dořešit legislativní záležitosti.

Japonská filozofie Kaizen – minulost, současnost i budoucnost

Kaizen, v současné době již dobře známý pojem – neustálé zlepšování produktů, služeb a procesů při současné minimalizaci plýtvání. Efektivní metoda založená na zdokonalování i těch nejmenších detailů, kterou využívá stále více podniků. Není se čemu divit, vždyť právě tento způsob řízení skladů už mnohým podnikům ušetřil nemalou sumu peněz.

Robotické vozíky a skladová automatizace

Vzrůstajícím trendem je využívání elektrických pohonů v manipulační technice. Takový typ vysokozdvižných vozíků je již dostatečně silný, aby mohl být uplatněn prakticky ve všech oborech, a posouvá tak do pozadí vozíky s motorem spalovacím. V rámci automatizace pracuje řada firem s chytrými technologiemi, které jim značně usnadňují skladovou logistiku. Například automobilka BMW používá autonomní logistické vláčky, transportní robotické podvozky pro posun palet nebo chytré brýle pro vychystávání materiálu. Společnost Linde Matic jde ještě jinou cestou. Představila velmi inovativní robotické vozíky, které disponují řídicím systémem, který jim umožňuje autonomní pohyb. Takto vylepšili především zdvižné vozíky. Nejnovější model robotického vozíku Linde je schopen automaticky manipulovat s paletami o hmotnosti 1,5 tuny ve výšce až 12 metrů.

Drony pro skladové inventury

Novinkou, kterou na veletrhu LogiMAT ve Stuttgartu představila společnost Linde Material Handling, je využívání dronů pro skladové inventury. To probíhá tím způsobem, že dron pořizuje fotografie každé skladové lokace za současného snímání čárových kódů uskladněného zboží. Je naváděn automatickým stohovacím vozíkem L-MATIC, se kterým se vždy synchronizovaně přesouvá tak, aby zaznamenal všechno zboží. Veškeré informace jsou poté předány do počítače a příslušný software pak na počkání dokáže kdykoliv zobrazit jakoukoliv skladovou lokaci s fotografií a odpovídajícím čárovým kódem.

Trend v rámci intralogistiky

Co se týče intralogistiky, tedy operací a přesunu produktů ve skladech, výrobních závodech a distribučních centrech z místa příjmu na místo expedice, očekává se pokračování trendu nahrazování manuální lidské práce technikou. To především z důvodu zvýšení produktivity práce a minimalizace chybovosti. Správný systém vyskladnění zvyšuje efektivitu provozu a toto již mohou téměř plně zajistit volně pojíždějící roboti, kteří se ve skladových prostorech pohybují rychle a s přehledem.

zpět na seznam článků


Související členové