Outsourcing logistiky – kdy ano a kdy ne

Dělba práce vždy usnadňovala a urychlovala veškeré činnosti. Někdo umí to, jiný zase ono. Na tomto principu funguje každá firma, a tak je to správně. I přesto však klasická dělba práce uvnitř firmy nestačí. Vedení firmy je těžce řiditelné, těžce kontrolovatelné a mnohdy chybí i skuteční odborníci. Nelze efektivně zvládnout veškeré úkoly, vždy se najde nějaká oblast, která pokulhává. Když je dobře zvládnutá výroba, chybí dostatečná propagace apod. Vedle toho interní řešení veškerých procesů spolyká nemalé finanční prostředky.

To je však možné vyřešit pomocí specifického druhu dělby práce, kterým je outsourcing neboli vyčlenění vybraných činností externí firmě specializující se právě na danou oblast. Běžně se již outsourcují činnosti, jako jsou úklid, doprava nebo správa počítačů. V současně době se stále více hovoří o outsourcingu logistiky. Ne vždy je však tento externí způsob dělby práce vhodný.

Outsourcing logistiky v praxi

Kdy outsourcing logistiky ANO

Outsoursing logistiky představuje svěření skladovacích a přepravních služeb specializované firmě. Logistické procesy tím získají vyšší hodnotu, protože je využíváno moderních technologií, kvalifikovaných pracovních sil a dlouhodobě budovaného know-how.

Existují 3 situace, kdy se vyplatí logistiku outsourcovat:

  1. To, co děláme vlastními silami, vychází dráž, než kdyby to udělal někdo jiný. Podmínkou je to, aby práci odvedli ve stejné kvalitě nebo ještě lépe.

  2. Vlastními silami nejsme schopni zvládnout činnosti v potřebné kvalitě a v požadovaném termínu.

  3. Chceme eliminovat rizika, že včas nedodáme, co slíbíme. Máme nízkou zastupitelnost a například, když onemocní některý zaměstnanec, práce stojí.

Výhody outsourcingu logistiky, které vám usnadní život:

 

Kdy outsourcing logistiky NE

Existují 3 situace, kdy se naopak logistiku nevyplatí outsourcovat:

  1. Dávali byste z rukou svoje know-how.

  2. Museli byste předat informace o svých zákaznících, které by mohly být zneužity.

  3. Outsourcování dané služby by znamenalo komplikace v každodenním využívání (potřebné prostory by byly příliš daleko apod.).

 

 

Proč nevyužít outsourcing logistiky je ke zvážení. Ve většině případů se to však vyplatí a firma tak ušetří nemalé peníze. Vedle toho se odbourá i stres spojený s budováním prostor, zaučováním zaměstnanců a udržováním efektivního chodu daných služeb.

Jak to vidíte vy? Je podle vás outsourcing logistiky trendem, který má budoucnost a nebo na této vlně již jedete?

 

Jestli vás trendy v logistice zajímají, přečtěte si i článek o sdílené logistice. A nebo jestli o outsourcing logistiky vážně uvažujete, můžeme vám v tom pomoci. Některý z našich členů vám zpracuje audit vaší logistiky, ze kterého vzejde jasná odpověď na otázku, zda outsourcing logistiky ano či nikoliv.

zpět na seznam článků